Νικηφόρο ξεκίνημα του Ναδάλ στο Australian Open

Ο υπερασπιστής του τίτλου Ραφαέλ Ναδάλ κέρδισε τον εναρκτήριο αγώνα του στο Australian Open εναντίον του Βρετανού Jack Draper τη Δευτέρα. Ο σπουδαίος Ισπανός ήταν μακριά από τον καλύτερό του εαυτό στην πορεία προς το πρώτο Grand Slam της χρονιάς και αναγκάστηκε να δουλέψει σκληρά για τη νίκη του. Ο Ναδάλ κέρδισε το πρώτο σετ, αλλά ο Ντρέιπερ τον υποχρέωσε στην ισοφάριση στο δεύτερο σετ.

Ο 22 φορές πρωταθλητής Grand Slam Nadal πήρε τον έλεγχο του αγώνα στο τρίτο σετ πριν κερδίσει την αναμέτρηση με 7-5 2-6 6-4 6-1. Βοηθήθηκε από τα θέματα που αφορούν την φυσική κατάσταση του Draper. Ο νεαρός Βρετανός υπέστη κράμπες στα πόδια του στο τρίτο και τέταρτο σετ. Είχε επιδείξει ωραίο τένις στις πρώτες αναμετρήσεις, αλλά η φυσική του κατάσταση άρχισε να εξασθενεί καθώς ο αγώνας προχωρούσε στα επόμενα στάδια.

Ο Ναδάλ θα παίξει τώρα με την Αμερικανίδα Μακένζι ΜακΝτόναλντ για μια θέση στον τρίτο γύρο.

Το φαβορί των στοιχημάτων και Wimbledon Ο πρωταθλητής Νόβακ Τζόκοβιτς ξεκινά το τουρνουά του την Τρίτη απέναντι στον Ισπανό Ρομπέρτο Καρμπάλες Μπαένα.

Στο γυναικείο ταμπλό, η Emma Raducanu βοήθησε να ηρεμήσουν οι φόβοι τραυματισμού της, καθώς κέρδισε τον εναρκτήριο αγώνα της απέναντι στην Tamara Korpatsch με 6-3 6-2. Το νούμερο ένα της Βρετανίας είχε υποστεί τραυματισμό στον αστράγαλο στο Όκλαντ μόλις πριν από 11 ημέρες και η συμμετοχή της στο Grand Slam είχε αμφισβητηθεί. Ωστόσο, κατάφερε να ξεπεράσει τη Γερμανίδα αντίπαλό της στα straight sets.

Η Raducanu θα αντιμετωπίσει τώρα στον δεύτερο γύρο την Coco Gauff, η οποία θα αποτελέσει μια πιο σκληρή δοκιμασία για την 20χρονη που διεκδικεί τον δεύτερο μεγάλο τίτλο της.