Ο Raducanu αποχωρεί από το US Open, ενώ ο Dan Evans γράφει ιστορία

Η Emma Raducanu γνώρισε την ήττα στον πρώτο γύρο του US Open στη Νέα Υόρκη τη Δευτέρα. Η πρωταθλήτρια του 2021 ηττήθηκε στα τρία σετ από τη Sofia Kenin με 6-1 3-6 6-4.

Ο δακρυσμένος Raducanu ήταν εμφανώς απογοητευμένος από την ήττα. Έχασε τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι για να επικεντρωθεί στο US Open. Η 21χρονη δήλωσε ότι τώρα σκοπεύει να παίξει περισσότερους αγώνες σε μια προσπάθεια να ανακτήσει τη φόρμα της, αφού έπαιξε μόνο σε μια διοργάνωση από τότε που Wimbledon τον Ιούλιο.

Στο ταμπλό των ανδρών, ο Βρετανός Dan Evans έγραψε ιστορία στο US Open κερδίζοντας τον μεγαλύτερο αγώνα που έχει διεξαχθεί ποτέ στη διοργάνωση. Ο Evans πραγματοποίησε μια αξιοσημείωτη ανατροπή και νίκησε τον Ρώσο Karen Khachanov με 6-7 (6-8) 7-6 (7-2) 7-6 (7-4) 6-4.

Ο αγώνας διήρκεσε πέντε ώρες και 35 λεπτά, που είναι ο μεγαλύτερος αγώνας στην ιστορία του US Open. Ο Evans βρέθηκε πίσω με 4-0 στο καθοριστικό σετ και με εκπληκτικό τρόπο κέρδισε έξι συνεχόμενα games για να διεκδικήσει τη νίκη.

Και οι δύο παίκτες έλαβαν επάξια χειροκροτήματα από το κοινό του Flushing Meadows στο τέλος του αγώνα.