Ο Musetti κερδίζει τον ιταλικό τελικό στη Νάπολη

Ο Lorenzo Musetti κέρδισε τον συμπατριώτη του Matteo Berrettini σε έναν αμιγώς ιταλικό τελικό στο Open της Νάπολης την Κυριακή. Ο 20χρονος Musetti είναι ένα ανερχόμενο αστέρι στο ανδρικό παιχνίδι και η νίκη επί του Berrettini ήταν το δεύτερο στέμμα του σε επίπεδο tour.

Το πρώτο σετ χρειάστηκε 82 λεπτά για να ολοκληρωθεί, το οποίο ο Musetti κέρδισε τελικά χάρη σε ένα tie-braker. Αυτό έδωσε στον Musetti αυτοπεποίθηση για το δεύτερο σετ και κατάφερε να καταβάλει τον Berrittini με κλινικό τένις και να κερδίσει τον αγώνα με 7-6 6-2 σετ.

Ο Berrettini αγωνιζόταν με τραυματισμό στο πόδι ενόψει του τελικού της Κυριακής και χρειάστηκε ένα ιατρικό τάιμ άουτ στον ημιτελικό αγώνα του με τον Mackenzie McDonald. Αρχικά φάνηκε να κινείται καλά καθώς οι δύο παίκτες έπαιξαν ένα παλλόμενο πρώτο σετ. Ωστόσο, ο νεότερος Musetti πήρε τον έλεγχο του αγώνα στο δεύτερο, καθώς ο Berrettini άρχισε να εξασθενεί σωματικά.

Στην ομιλία του μετά τον αγώνα, ο Musetti αναγνώρισε ότι ο αντίπαλός του δεν ήταν 100% ικανός για την τελική αναμέτρηση, αλλά παρ' όλα αυτά θα είναι ευχαριστημένος με την κατάκτηση ενός ακόμη τίτλου στο tour. Η νίκη του έγινε ακόμα πιο εντυπωσιακή καθώς κατάφερε να διεκδικήσει το τρόπαιο χωρίς να χάσει σετ σε όλο το τουρνουά.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Ομολογιακό δάνειο Wimbledon πακέτα για το Πρωτάθλημα του 2023 παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας σήμερα.