Η Team World κερδίζει το Laver Cup καθώς ο Federer αποχωρεί

Η Παγκόσμια Ομάδα κατάφερε να κερδίσει την Ευρωπαϊκή Ομάδα την τελευταία ημέρα του Laver Cup την Κυριακή. Βρέθηκαν πίσω με 8-4 στην αρχή της ημέρας, αλλά πραγματοποίησαν μια εντυπωσιακή σειρά αγώνων για να διεκδικήσουν το τρόπαιο.

Την Παρασκευή, ο Ρότζερ Φέντερερ έχασε τον τελευταίο του ανταγωνιστικό αγώνα, όταν συνεργάστηκε με τον μεγάλο του αντίπαλο και φίλο Ραφαέλ Ναδάλ στο διπλό. Παρά τη νίκη τους στο πρώτο σετ, οι βετεράνοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το ζευγάρι των Αμερικανών Jack Sock & Frances Tiafoe και τελικά έχασαν τον αγώνα με 6-4 7-6 11-9.

Ο Felix Auger-Aliassime απόλαυσε μια αξιοσημείωτη Κυριακή, αφού συνεργάστηκε με τον Jack Sock για να νικήσουν τους Andy Murray & Matteo Berrettini στον εναρκτήριο αγώνα διπλού. Ακολούθησε η νίκη του επί του 21 φορές πρωταθλητή Grand Slam Novak Djokovic με straight sets στον αγώνα τους στο μονό.

Ο Frances Tiafoe επέστρεψε στη συνέχεια απέναντι στον Στέφανο Τσιτσιπά και κέρδισε τον αγώνα του, αφού έχασε το πρώτο σετ με 1-6 7-6 10-8. Η νίκη του Tiafoe σήμαινε ότι η ομάδα του John McEnroe έφτασε το μαγικό όριο των 13 βαθμών και εξασφάλισε στην Team World το παρθενικό της Laver Cup.

Το Laver Cup επιστρέφει το 2023 στο Βανκούβερ στην Rogers Arena από τις 22 έως τις 24 Σεπτεμβρίου.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Ομολογιακό δάνειο Wimbledon πακέτα για το Πρωτάθλημα του 2023 παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας για να μιλήσετε με ένα μέλος της έμπειρης ομάδας μας.