Ο Τσιτσιπάς συντρίβει τον Rudd και κερδίζει το Monte-Carlo Masters

Μετά τις ήττες-σοκ από τους Novak Djokovic & Jannik Sinner, ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατέκτησε τον τρίτο του τίτλο στο Monte-Carlo Masters μέσα σε τέσσερα χρόνια.

Ο Έλληνας ανεβαίνει στο Νο. 7 της παγκόσμιας κατάταξης μετά τη νίκη του επί του Casper Rudd με 6-1 6-4 στον τελικό. Ο δρόμος του προς τη δόξα περιελάμβανε επίσης μια νίκη επί του Sinner στα ημιτελικά. Ο Τσιτσιπάς θα είναι εξαιρετικά ενθαρρυμένος από την απόδοσή του στο γαλλικό Rivera.

Ο Novak Djokovic ηττήθηκε από τον Casper Rudd στα τρία σετ με 7-5 1-6 6-4. Η ήττα αυτή σημαίνει ότι ο 24 φορές πρωταθλητής Grand Slam δεν έχει φτάσει ακόμα σε ανταγωνιστικό τελικό το 2024.

Το τουρνουά κατευθύνεται τώρα στη Βαρκελώνη, όπου υπάρχει πιθανότητα επιστροφής του Ραφαέλ Ναδάλ. Ωστόσο, Wimbledon Ο πρωταθλητής Carlos Alcaraz αναγκάστηκε να αποσυρθεί από το τουρνουά λόγω τραυματισμού. Ο Alcaraz κέρδισε τη διοργάνωση το 2023, αλλά δεν είναι αρκετά υγιής για να υπερασπιστεί τον τίτλο του φέτος.