Ο Τζόκοβιτς έμεινε άναυδος στο Indian Wells από τον Νάρντι

Το Νο. 1 της παγκόσμιας κατάταξης Νόβακ Τζόκοβιτς υπέστη σοκαριστική αποχώρηση στον τρίτο γύρο του BNP Paribas Open στο Indian Wells της Καλιφόρνια. Ο 24 φορές πρωταθλητής του Grand Slam έπαιζε τη Δευτέρα με τον Luca Nardi, Νο 123 της παγκόσμιας κατάταξης. Αφού έχασε το πρώτο σετ, ο Τζόκοβιτς ισοφάρισε την αναμέτρηση κερδίζοντας το δεύτερο σετ. Ωστόσο, ο 20χρονος Ιταλός αντίπαλός του ήρθε επανακάμπτει στο decider για να κερδίσει τον αγώνα με 6-4 3-6 6-3.

Η ήττα ήταν η πρώτη του Σέρβου μετά τον αποκλεισμό του από το Australian Open από τον τελικό νικητή Jannik Sinner. Ο Νάρντι είναι ο παίκτης με τη χαμηλότερη κατάταξη που κέρδισε τον Τζόκοβιτς τα τελευταία 16 χρόνια, από τότε που ο Κέβιν Άντερσον (122η θέση) τον απέκλεισε από το Miami Open το 2008.

Αλλού, ο υπερασπιστής του τίτλου Carlos Alcaraz πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση απέναντι στον Felix Auger-Aliassime. Το Wimbledon Ο πρωταθλητής νίκησε τον Καναδό αντίπαλό του με 6-2 6-3 σετ, καθώς θέλει να υπερασπιστεί το στέμμα του στην Καλιφόρνια.

Η εκστρατεία της Emma Raducanu τερματίστηκε από την πρωταθλήτρια του Australian Open Aryna Sabalenka στον τρίτο γύρο. Η Raducanu πραγματοποίησε μια μαχητική εμφάνιση απέναντι στη Λευκορωσίδα αντίπαλό της, αλλά στο τέλος επιβλήθηκε με 6-3 7-5. Η 21χρονη θα ενθαρρυνθεί από το επίπεδο του τένις της κατά τη διάρκεια του τουρνουά και θα ελπίζει να χτίσει δυναμική ενόψει του Miami Open αργότερα αυτό το μήνα.