Ο Machac τερματίζει το όνειρο του Murray στο Μαϊάμι σε δραματικό αγώνα

Ο πρώην Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης Άντι Μάρει ενεπλάκη σε μια ακόμη δραματική αναμέτρηση στο Miami Open απέναντι στον Τόμας Μάτσακ. Ο Murray κέρδισε το εναρκτήριο σετ, αλλά ο Machac τον υποχρέωσε να ισοφαρίσει στο δεύτερο σετ. Δύο φορές Wimbledon Ο πρωταθλητής Murray έχασε τελικά στα τρία σετ από τον Τσέχο αντίπαλό του 5-7 7-5 7-6 (7-5).

Ο Μάρεϊ υπέστη τραυματισμό στον αστράγαλο στο τρίτο σετ, ο οποίος χρειάστηκε θεραπεία από τον φυσιοθεραπευτή. Εξέδωσε επίσης την απογοήτευσή του στον διαιτητή και ήταν εμφανώς ενοχλημένος με την "κίνηση" στο κοινό. Ο τραυματισμός στον αστράγαλό του θα μπορούσε να αποτελέσει αιτία ανησυχίας καθώς η σεζόν εισέρχεται σε μια γεμάτη περίοδο μεγάλων τουρνουά.

Ανάλογα με το πόσο σοβαρός είναι ο τραυματισμός, ο Μάρεϊ θα μπορούσε να αντιμετωπίσει την προοπτική να χάσει το Γαλλικό Όπεν ή ακόμα και το Πρωτάθλημα Wimbledon αν αναγκαστεί να κάνει μια μακρά αποχή.

Ο Βρετανός Cameron Norrie γνώρισε επίσης την ήττα στο Miami Open από τον τρίτο seeded Daniil Medvedev. Το νούμερο 1 της Βρετανίας αποκλείστηκε σε μόλις 81 λεπτά με 7-5 6-1 από τον Ρώσο.